RNCF0402TKW953R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCF0402TKW953R
Package:
0402
Description:
RES 953 OHM 0.01% 1/10W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings AEC-Q200
Resistance 953 Ohms
Series RNCF
Power (Watts) 0.1W, 1/10W