RNCF0805DKE137K
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCF0805DKE137K
Description:
RES 137K OHM 0.5% 1/8W 0805
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 137 kOhms
Series RNCF
Power (Watts) 0.125W, 1/8W