RNCF0805FKE88K7
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCF0805FKE88K7
Description:
RES 88.7K OHM 1/4W 0805 1K PC/RL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 88.7 kOhms
Series RNCF
Power (Watts) 0.25W, 1/4W