RNCP0402FTD4R99
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCP0402FTD4R99
Package:
0402
Description:
RES 4.99 OHM 1% 1/10W 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.014" (0.35mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Resistance 4.99 Ohms
Series RNCP
Power (Watts) 0.1W, 1/10W