RNCP0603FTD274R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCP0603FTD274R
Package:
0603
Description:
RES 274 OHM 1% 1/8W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Ratings -
Resistance 274 Ohms
Series RNCP
Power (Watts) 0.125W, 1/8W