RNCP1206FTD1R60
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNCP1206FTD1R60
Package:
1206
Description:
RES 1.6 OHM 1% 1/2W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.025" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings -
Resistance 1.6 Ohms
Series RNCP
Power (Watts) 0.5W, 1/2W