RNF18FTC73R2
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNF18FTC73R2
Description:
RES 73.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)
Temperature Coefficient ±50ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 73.2 Ohms
Series RNF
Power (Watts) 0.125W, 1/8W