RNL1C182MDS1PH
Nichicon
Product No:
RNL1C182MDS1PH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 1800UF 20% 16V T/H
In Stock : 494
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 810 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm
Ratings -
Series FPCAP, RNL
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 8.1 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1800 µF