RNS1FTD10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RNS1FTD10R0
Package:
Axial
Description:
RES 10 OHM 1% 1W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Metal Film
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.236" L (2.40mm x 6.00mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 10 Ohms
Series RNS
Power (Watts) 1W