RNU1H390MDN1
Nichicon
Product No:
RNU1H390MDN1
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 39UF 20% 50V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 240 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Ratings -
Series FPCAP, RNU
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.4 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 39 µF