ROV05-301K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-301K
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 300V 400A DISC 5MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 270 V
Capacitance @ Frequency 65 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 300 V
Varistor Voltage (Max) 330 V
Series -
Energy 10.5J
Package / Case Disc 5mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 195 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 250 V
Current - Surge 400 A