ROV05-330K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV05-330K
Description:
VARISTOR 33V 100A DISC 5MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Capacitance @ Frequency 834 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Series -
Energy 1.1J
Package / Case Disc 5mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 20 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 26 V
Current - Surge 100 A