ROV07-330K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07-330K-2
Description:
VARISTOR 33V 250A DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 29.7 V
Capacitance @ Frequency 1840 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 33 V
Varistor Voltage (Max) 36.3 V
Series -
Energy 2.2J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 20 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 26 V
Current - Surge 250 A