ROV07-561K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07-561K-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 560V 1.2KA DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 504 V
Capacitance @ Frequency 87 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 560 V
Varistor Voltage (Max) 616 V
Series -
Energy 39J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 350 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 460 V