ROV07H361K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07H361K
Description:
VARISTOR 360V 1.75KA DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 324 V
Capacitance @ Frequency 120 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 360 V
Varistor Voltage (Max) 396 V
Series -
Energy 32J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 230 V
Number of Circuits 1
Package Bag
Maximum DC Volts 300 V