ROV07H560K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07H560K-2
Description:
VARISTOR 56V 500A DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 50.4 V
Capacitance @ Frequency 1330 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 56 V
Varistor Voltage (Max) 61.6 V
Series -
Energy 4.4J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 35 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 45 V
Current - Surge 500 A