ROV07H680K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV07H680K-2
Description:
VARISTOR 68V 500A DISC 7MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 61.2 V
Capacitance @ Frequency 1120 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Varistor Voltage (Max) 74.8 V
Series -
Energy 5.4J
Package / Case Disc 7mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 40 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 56 V
Current - Surge 500 A