ROV10-121K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10-121K
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 120V 2.5KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 108 V
Capacitance @ Frequency 946 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Varistor Voltage (Max) 132 V
Series -
Energy 16J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 75 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 100 V