ROV10-182K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10-182K-2
Description:
VARISTOR 1.8KV 2.5KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 1.62 kV
Capacitance @ Frequency 65 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 1.8 kV
Varistor Voltage (Max) 1.98 kV
Series -
Energy 174J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 1 kV
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 1.465 kV