ROV10-820K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10-820K
Description:
VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 73.8 V
Capacitance @ Frequency 1260 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 82 V
Varistor Voltage (Max) 90.2 V
Series -
Energy 11J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 50 V
Number of Circuits 1
Package Bag
Maximum DC Volts 65 V