ROV10H680K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV10H680K
Description:
VARISTOR 68V 1KA DISC 10MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 61.2 V
Capacitance @ Frequency 2230 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 68 V
Varistor Voltage (Max) 74.8 V
Series -
Energy 9.8J
Package / Case Disc 10mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 40 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 56 V