ROV14-121K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-121K
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
VARISTOR 120V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 108 V
Capacitance @ Frequency 1742 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 120 V
Varistor Voltage (Max) 132 V
Series -
Energy 32J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 75 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 100 V