ROV14-181K
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV14-181K
Description:
VARISTOR 180V 4.5KA DISC 14MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 162 V
Capacitance @ Frequency 922 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 180 V
Varistor Voltage (Max) 198 V
Series -
Energy 52J
Package / Case Disc 14mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 115 V
Number of Circuits 1
Package Bulk
Maximum DC Volts 150 V