ROV20-271K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20-271K-2
Description:
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 243 V
Capacitance @ Frequency 1260 pF @ 1 MHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 270 V
Varistor Voltage (Max) 297 V
Series -
Energy 158J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 175 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 225 V