ROV20H241K-2
Littelfuse Inc.
Product No:
ROV20H241K-2
Description:
VARISTOR 240V 10KA DISC 20MM
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min) 216 V
Capacitance @ Frequency 1420 pF @ 1 kHz
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Varistor Voltage (Typ) 240 V
Varistor Voltage (Max) 264 V
Series -
Energy 168J
Package / Case Disc 20mm
Mfr Littelfuse Inc.
Maximum AC Volts 150 V
Number of Circuits 1
Package Tape & Reel (TR)
Maximum DC Volts 200 V