RP-093.3D/P
Recom Power
Product No:
RP-093.3D/P
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 9.9V
Voltage - Isolation 5.2 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 152mA, 152mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 8.1V
Series ECONOLINE RP (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 7-SIP Module, 5 Leads
Efficiency 70%