RP10-11012DRAW
Recom Power
Product No:
RP10-11012DRAW
Manufacturer:
Recom Power
Description:
10W DC/DC-CONVERTER 'POWERLINE'
User Guide
Voltage - Input (Max) 160V
Product Status Active
Supplier Device Package -
Current - Output (Max) 416mA, 416mA
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 24-DIP Module, 10 Leads
Efficiency 87%
Mfr Recom Power
Features Adjustable Output
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -12V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3 kV
Approval Agency CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.42" H (31.8mm x 20.3mm x 10.7mm)
Number of Outputs 2
Control Features -
Series RP10-RAW (10W)
Power (Watts) 10 W