RP100K251D-TR
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RP100K251D-TR
Package:
DFN(PL)1612-4
Description:
IC REG LIN 2.5V 200MA DFN1612-4
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package DFN(PL)1612-4
Control Features Enable
Series RP100x
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA