RP109N151D-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RP109N151D-TR-FE
Package:
SOT-23-5
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 70 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series RP109x
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.54V @ 150mA