RP12-1215SA
Recom Power
Product No:
RP12-1215SA
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 15V 12W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 18V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 15V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 800mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 9V
Control Features Enable, Active High
Series POWERLINE RP12-A (12W)
Power (Watts) 12 W
Type Isolated Module
Package / Case 24-DIP Module, 9 Leads
Efficiency 86%