RP201K151D-TR
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RP201K151D-TR
Package:
DFN(PL)1212-6
Description:
IC REG LIN 1.5V 150MA DFN1212-6
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 4 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.25V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package DFN(PL)1212-6
Control Features Enable
Series RP201x
Package / Case 6-XFDFN
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 150mA