RP30-243.3SE
Recom Power
Product No:
RP30-243.3SE
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
In Stock : 73
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 36V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 6A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 18V
Control Features Enable, Active High
Series POWERLINE RP30-E (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Efficiency 80%