RP30-4812SE
Recom Power
Product No:
RP30-4812SE
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 30W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active High
Series POWERLINE RP30-E (30W)
Power (Watts) 30 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads
Efficiency 90%