RPC1206FT27K0-HP
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RPC1206FT27K0-HP
Description:
RES 27K OHM 1% 1/2W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 27 kOhms
Series RPC
Power (Watts) 0.5W, 1/2W