RPC1206FT9K10-UP
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RPC1206FT9K10-UP
Description:
RES 9.1K OHM 1% 3/4W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±1%
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Ratings AEC-Q200
Resistance 9.1 kOhms
Series RPC
Power (Watts) 0.75W, 3/4W