RPC1206JT68R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
RPC1206JT68R0
Package:
1206
Description:
RES 68 OHM 5% 1/3W 1206
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 1206
Ratings AEC-Q200
Resistance 68 Ohms
Series RPC
Power (Watts) 0.333W, 1/3W