Home / Ceramic Capacitors / RPE5C2A1R2C2P1B03B
minImg
RPE5C2A1R2C2P1B03B
Murata Electronics
Product No:
RPE5C2A1R2C2P1B03B
Description:
CAP CER 1.2PF 100V NP0 RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±0.25pF
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1.2 pF