Home / Ceramic Capacitors / RPER71H473K2M2A03A
minImg
RPER71H473K2M2A03A
Murata Electronics
Product No:
RPER71H473K2M2A03A
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Ratings -
Series RPE
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.047 µF