Home / Ceramic Capacitors / RPER71H475K5E1C03A
minImg
RPER71H475K5E1C03A
Murata Electronics
Product No:
RPER71H475K5E1C03A
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 4.7 µF