Home / Ceramic Capacitors / RPER72A182K2P1A03B
minImg
RPER72A182K2P1A03B
Murata Electronics
Product No:
RPER72A182K2P1A03B
Manufacturer:
Murata Electronics
Description:
CAP CER 1800PF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Temperature Coefficient X7R
Product Status Obsolete
Ratings -
Series RPE
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Mfr Murata Electronics
Capacitance 1800 pF