Home / Ceramic Capacitors / RPER72A474K8M1C03A
minImg
RPER72A474K8M1C03A
Murata Electronics
Product No:
RPER72A474K8M1C03A
Description:
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.295" L x 0.157" W (7.50mm x 4.00mm)
Mfr Murata Electronics
Capacitance 0.47 µF