RPF0610100M100K
KYOCERA AVX
Product No:
RPF0610100M100K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: RPF/ CASE: 0610/ CAP: 10
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm
Ratings -
Series RPF
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.3 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 µF