RPF0811331M025K
KYOCERA AVX
Product No:
RPF0811331M025K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: RPF/ CASE: 0811/ CAP: 33
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
Ratings -
Series RPF
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 330 µF