RPF0813821M016K
KYOCERA AVX
Product No:
RPF0813821M016K
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
SERIES: RPF/ CASE: 0813/ CAP: 82
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Ratings -
Series RPF
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.1 A @ 100 kHz
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 820 µF