RPR50-11012S-B
Recom Power
Product No:
RPR50-11012S-B
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER 12V 50W
User Guide
Operating Temperature -45°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial), Railway
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 160V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Voltage - Output 1 12V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 4.1A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 40V
Control Features Enable, Active High
Series POWERLINE+ RPR50 (50W)
Power (Watts) 50 W
Type Isolated Module
Package / Case 6-DIP Module
Efficiency 89%