RPS-120-48
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
RPS-120-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 84W
In Stock : 52
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Voltage - Output 6 -
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required -
Approval Agency CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.14" H (101.6mm x 50.8mm x 29.0mm)
Product Status Active
Number of Outputs 1
Current - Output 1 1.75 A
Series RPS-120 (120W)
Power (Watts) 84W (120W Forced Air)
Type Open Frame
Efficiency 91%
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Features Adjustable Output
Package Box
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC