RPS1A271MCN1GS
Nichicon
Product No:
RPS1A271MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 10V SMD
In Stock : 1495
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Ratings -
Series FPCAP, RPS
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 3.5 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 270 µF