RQ5RW35BA-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
RQ5RW35BA-TR-FE
Package:
SC-82AB
Description:
IC REG LINEAR 3.5V 50MA SC82AB
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 3 µA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 8V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 50mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SC-82AB
Control Features Enable
Series Rx5RW
Package / Case SC-82AB
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage Dropout (Max) 0.055V @ 1mA