RSA1C101MCN1GS
Nichicon
Product No:
RSA1C101MCN1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V SMD
In Stock : 5321
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 270 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm
Ratings -
Series FPCAP, RSA
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF