RSD-153.3-R
Recom Power
Product No:
RSD-153.3-R
Manufacturer:
Recom Power
Description:
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -3.3V
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 16.5V
Voltage - Isolation 1 kV
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.60" L x 0.32" W x 0.29" H (15.2mm x 8.2mm x 7.3mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 152mA, 152mA
Number of Outputs 2
Voltage - Input (Min) 13.5V
Series ECONOLINE RSD (1W)
Power (Watts) 1 W
Type Isolated Module
Package / Case 10-SMD Module, 6 Leads
Efficiency 70%